Alternatywy – czyli dieta ketogenna …

 


SPIS TREŚCI

1. Czym jest dieta ketogenna?
2. Komu może pomóc dieta ketogenna?
3. Jakie efekty można osiągnąć stosując dietę ketogenną?
4. W jaki sposób działa dieta ketogenna?
5. Jak przygotowuje się posiłki w diecie ketogennej?
6. Czy u niemowląt i małych dzieci można stosować dietę ketogenną?
7. Czy u dzieci leżących oraz karmionych sondą żołądkową można stosować dietę ketogenną?
8. W jaki sposób rozpoczyna się dietę?
9. Po jakim czasie okazuje się czy dieta ketogenna działa na moje dziecko?
10. Czy dieta ketogenna jest zdrowa dla mojego dziecka?
11. Czy występują jakieś skutki uboczne spowodowane stosowaniem diety ketogennej?
12. Czy podczas stosowania diety ketogennej moje dziecko nie przytyje zbyt dużo?
13. Czy dieta ketogenna może powodować podwyższony poziom cholesterolu?
14. Jakie badania są niezbędne do wykonania przed rozpoczęciem diety?
15. Czy jest możliwe, że dzięki diecie ketogennej uda się wycofać leki przeciwpadaczkowe?

____________________________

Najczęściej zadawane pytania dotyczące diety ketogennej:

1. Czym jest dieta ketogenna?

Dieta ketogenna oparta jest na wysokiej jakości tłuszczach roślinnych w celu zmniejszenia lub wyeliminowania trudnych do opanowania środkami farmakologicznymi napadów padaczkowych (w szczególności padaczki lekoopornej). Dieta ketogenna polega na ustaleniu odpowiedniego stosunku ketogennego pomiędzy tłuszczem a sumą białka i węglowodanów zawartych w poszczególnych posiłkach dziecka w ciągu dnia. Dieta prowadzona jest pod kontrolą lekarską, po uprzednim wykonaniu niezbędnych badań kwalifikujących dziecko do podjęcia diety ketogennej.
► do góry

2. Komu może pomóc dieta ketogenna?

Dieta ketogenna jest to dieta, którą stosuje się w leczeniu padaczki opornej na leczenie, w sytuacji kiedy w terapii wykorzystano już co najmniej 2 leki przeciwpadaczkowe bez istotnej poprawy. Dietę ketogenną można stosować nawet u małych dzieci aż do wieku nastoletniego, czasami dłużej, u których występują napady miokloniczne, toniczno- kloniczne oraz atoniczne. Badania nad efektywnością diety ketogennej, prowadzone już w roku 1920 wskazują, że w 50- 75 % przypadkach dzieci, u których stosowano ten rodzaj diety, nastąpiła poprawa, jeśli chodzi o częstotliwość i długość występujących napadów padaczkowych. U dzieci powyżej 5 roku życia zastosowanie diety może sprawiać pewne trudności z powodu rygorystycznych zasad dotyczących przestrzegania diety, do których niekiedy ciężko jest się przyzwyczaić. Jednakże dzięki nowym i pomysłowym posiłkom łatwiej będzie dzieciom zaakceptować nowe zasady odżywiania.
► do góry

3. Jakie efekty można osiągnąć stosując dietę ketogenną?

Dieta ketogenna ma na celu zmniejszenie lub wyeliminowanie występujących napadów padaczkowych, których nie udało się opanować za pomocą tradycyjnych metod leczenia. Według przeprowadzonych przez neurologów badań nad dziećmi stosującymi dietę ketogenną przez dłuższy okres czasu wynika, że u 1/3 grupy dzieci poprawa w występowaniu napadów wynosi conajmniej 90%, z czego u połowy tych dzieci napady padaczkowe ustępują z zupełności . U reszta dzieci na diecie ketogennej uzyskuje się redukcję napadów do 50%. Kolejna 1/3 grupy dzieci dieta ketogenna nie jest dalej kontynuowana z powodu braku efektów w leczeniu dietą lub jest spowodowana trudnościami w jej przestrzeganiu.
► do góry

4. W jaki sposób działa dieta ketogenna?

Nie jest znany do końca mechanizm działania diety ketogennej na poprawę funkcjonowania mózgu w zakresie występowania napadów padaczkowych. Jedna z teorii mówi o tym, że w trakcie stosowania diety ketogennej wytwarzają się w organizmie tzw. ketony, których produkcja następuje podczas rozpadu tłuszczów. Nasz organizm w zwykłych warunkach używa glukozy (cukrów) do produkcji energii. W trakcie stosowania diety ketogennej organizm jest w stanie wyprodukować energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania właśnie dzięki wyprodukowanym podczas rozpadu tłuszczów ketonom.
► do góry

5. Jak przygotowuje się posiłki w diecie ketogennej?

W diecie ketogennej bardzo istotny jest odpowiedni stosunek pomiędzy tłuszczem a sumą białka i węglowodanów zawartych w przygotowanym posiłku. Ilość kalorii w przeliczeniu na posiłek oraz dobowa ilość kalorii opracowywana jest indywidualnie dla każdego dziecka (ze względu na wiek, wagę i wzrost oraz aktywność fizyczną) przez dietetyka współpracującego z lekarzem prowadzącym dietę ketogenną. W celu osiągnięcia odpowiedniego stanu ketozy w organizmie stosuje się odpowiednio dobrany stosunek ketogenny- 4:1, 3:1 oraz 2:1. W posiłkach o stosunku 4:1 występuje 4 razy więcej tłuszczu niż białka i węglowodanów liczonych łącznie. Dietetyk pomaga w opracowaniu planu posiłków bogatych w tłuszcze roślinne, białko i węglowodany w każdym przygotowanym dla dziecka daniu. Poszczególne posiłki przygotowuje się dzięki specjalnemu programowi ułatwiającemu opracowanie odpowiednio skomponowanych posiłków. Każdy plan posiłku wyznacza ile gramów poszczególnych produktów należy przygotować dziecku na posiłek. Produkty, które zawarte są w planie posiłku odważa się na wadze o dokładności do 1 setnej grama. Typowy posiłek ketogenny składa się niewielkiej ilości owoców lub warzyw, produktów bogatych w białko oraz produkty bogate w tłuszcz roślinny takie jak oliwa z oliwek, oliwki, awokado także niektóre ryby.
► do góry

6. Czy u niemowląt i małych dzieci można stosować dietę ketogenną?

Dietę ketogenną można stosować również u bardzo małych dzieci. Bardzo pomocnym jest produkt KetoCal, mieszanka wysokotłuszczowa do rozpuszczenia w wodzie, specjalnie przygotowana dla małych pacjentów na diecie ketogennej. U dzieci karmionych, przed wprowadzeniem diety, mlekiem modyfikowanym KetoCal ułatwia w znacznym stopniu prowadzenie diety, ponieważ jego konsystencja przypomina właśnie mleko i jest łatwiej przyswajalny dla organizmu. Jest to preparat sprowadzany dla dziecka poprzez import docelowy. Wniosek na Ketocal wypisuje neurolog prowadzący dietę. W aptece można kupić bez recepty produkt o nazwie Calogen (w dwóch smakach: truskawkowy i naturalny), który również ułatwia przygotowywanie posiłków u małych dzieci, jednakże nie zastępuje on pełnowartościowego posiłku.
► do góry

7. Czy u dzieci leżących oraz karmionych sondą żołądkową można stosować dietę ketogenną?

Tak, dieta ketogenna może być stosowana u dzieci leżących a także tych karmionych sondą. Dietetyk ustala ilość otrzymywanego przez dziecko pokarmu na poszczególne posiłki w ciągu dnia. Preparatem, który stosuje się w trakcie diety ketogennej u dzieci leżących a także tych z założoną sondą dożołądkową jest KetoCal, mieszanka wysokotłuszczowa do rozpuszczenia w wodzie zawierająca odpowiednio dobrane proporcje tłuszczu oraz białka i węglowodanów.
► do góry

8. W jaki sposób rozpoczyna się dietę?

Dietę ketogenną rozpoczyna się po uprzednich badaniach lekarskich, czy dziecko może stosować dietę wysokotłuszczową. Dieta jest stopniowo rozszerzana tak, aby osiągnąć pełny stosunek ketogenny. Odbywa się to w przeciągu kilku dni. Dietę można rozpocząć na oddziale szpitalnym bądź w domu ambulatoryjnie. Na początku organizm dziecka przygotowywany jest do diety poprzez 24-godzinną głodówkę. Następnie w czasie kilku następnych dni monitorowany jest poziom ketonów oraz poziom glukozy we krwii dziecka. W tym również czasie dziecko a także rodzic przyzwyczajają się do nowego sposobu żywienia, lekarz śledzi stan zdrowia dziecka a dietetyk sprawdza prawidłowość przygotowania przez rodziców posiłków.
► do góry

9. Po jakim czasie okazuje się czy dieta ketogenna działa na moje dziecko?

Dieta może zacząć działać natychmiast lub też może minąć kilka miesięcy. Każde dziecko indywidualnie reaguje na wprowadzoną dietę. U każdego dziecka często inny przebieg ma też choroba. Zazwyczaj jednak poprawa w ilości lub częstotliwości występujących napadów występuje w okresie około 10 tygodni od rozpoczęcia diety ketogennej.
► do góry

10. Czy dieta ketogenna jest zdrowa dla mojego dziecka?

Jeżeli dziecko jest pod stałą i regularną kontrolą lekarza i dietetyka prowadzących dietę ketogenną i jeżeli regularnie wykonywane są niezbędne badania, wówczas w razie niepokojących wyników jest możliwość szybkiej reakcji i dokonania ewentualnej zmiany w diecie. Podczas stosowania diety ketogennej u dzieci należy szczególnie pamiętać o przyjmowaniu dodatkowej porcji wapnia, witamin i minerałów. Ważne jest również przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia.
► do góry

11. Czy występują jakieś skutki uboczne spowodowane stosowaniem diety ketogennej?

Najczęściej występującym skutkiem ubocznym w trakcie stosowania diety ketogennej są zaparcia. Istnieją dietetyczne wskazówki, w jaki sposób unikać tego problemu poprzez stosowanie wysokobłonnikowych warzyw, które są dozwolone w diecie a także picie wystarczającej ilości wody. Mniej powszechnym problemem pojawiającym się podczas stosowania diety ketogennej są kamienie nerkowe, czego można uniknąć poprzez pilnowanie odpowiedniego poziomu nawodnienia organizmu. Może się również zdarzyć podwyższenie poziomu cholesterolu LDL (tzw. złego cholesterolu), w tym wypadku lekarz oraz dietetyk pomogą w opracowaniu posiłków zawierających więcej tłuszczów roślinnych zamiast tłuszczów zwierzęcych (inaczej mówiąc, wyższy poziom cholesterolu LDL może być spowodowany przyjmowaniem przez dziecko produktów bardziej nasyconych tłuszczami zwierzęcymi). Po zmianie w przygotowanych posiłkach poziom cholesterolu LDL powinien obniżyć się do odpowiedniego stanu.
► do góry

12. Czy podczas stosowania diety ketogennej moje dziecko nie przytyje zbyt dużo?

Posiłki w diecie ketogennej przygotowywane są indywidualnie dla każdego dziecka pod względem ilości kalorii. Regularne wizyty u lekarza oraz dietetyka prowadzącego dietę ułatwią weryfikację czy dziecko prawidłowo się rozwija oraz czy odpowiednio przybiera ono na wadze.
► do góry

13. Czy dieta ketogenna może powodować podwyższony poziom cholesterolu?

U większości dzieci dieta ketogenna nie powoduje podwyższenia cholesterolu we krwii. Jeżeli u dziecka wystąpi podwyższony poziom cholesterolu wówczas należy zastanowić się, co mogło spowodować taki stan. Należy pamiętać, że tłuszcze roślinne nie powodują podwyższonego cholesterolu, jedynie tłuszcze zwierzęce. Należy wówczas zwiększyć ilość tłuszczów roślinnych zmniejszając do minimum ilość tłuszczów zwierzęcych.
► do góry

14. Jakie badania są niezbędne do wykonania przed rozpoczęciem diety?

Przed rozpoczęciem diety neurolog prowadzący dietę ketogenną kieruje dziecko na badania metaboliczne w celu wykluczenia zaburzeń metabolizmu cholesterolu oraz ewentualnych braków karnityny w organizmie dziecka. Zaburzenia te mogą być przeciwwskazaniem do wprowadzenia diety ketogennej.
► do góry

15. Czy jest możliwe, że dzięki diecie ketogennej uda się wycofać leki przeciwpadaczkowe?

Jeżeli dziecko przyjmuje więcej niż 1 lek przeciwpadaczkowy, wówczas 1 z tych leków można zacząć wycofywać kiedy dziecko rozpocznie dietę. Może się to stać wtedy, gdy zmniejszy się ilość napadów spowodowana dobrym wpływem diety ketogennej, jeśli chodzi o ilość lub długość napadów a także ze względu na poprawę funkcjonowania dziecka (rozwój poznawczy, emocjonalny…). U niektórych dzieci możliwe jest wycofanie leków w zupełności. Niektóre leki mogą oddziaływać silniej w połączeniu z dietą, dlatego też ważne są regularne obserwacje dziecka i systematyczne kontrole u lekarza prowadzącego dietę ketogenną.
► do góry


(artykuł opracowany przez Aleksandrę Król, http://dieta-ketogenna-julka.uchwycone-chwile.pl)

Komentarze są wyłączone.